Warsztaty dogtrekkingowe 29.09.2018

Dogtrekking to bardzo szerokie pojęcie, zawierające w sobie zarówno po prostu chodzenie z psem, jak i rywalizację w formie zawodów, sportowych lub rekreacyjnych. To też nawigacja, czyli elementy imprezy na orientację. Ale przede wszystkim jest to wspólne spędzenie czasu człowieka i psa. A żeby uprawiać dogtrekking  warto jest nie tylko poznać podstawy nawigacji, ale również zapewnić wygodny, bezpieczny sprzęt dla siebie i dla czworonoga. Trzeba też wiedzieć jak pracować z psem, aby go zachęcić, a nie zniechęcić do tej przyjemnej formy spędzania czasu jaką jest dogtrekking. I właśnie te wszystkie aspekty staraliśmy się poruszyć 29.09.2018 podczas warsztatów dogtrekkingowych.


Z racji tego, że uważamy, że każdy pies nie mający przeciwwskazań zdrowotnych do ruchu może uprawiać dogtrekking, to ekipa naszych czworonożnych uczestników na warsztatach była bardzo zróżnicowana. Od mniejszych, poprzez średnie aż do dużych, od rasowych po kundelki, od wulkanów energii po spokojnych kanapowców. Zobaczcie zresztą sami :)

Bez odpowiedniego sprzętu nie da się pracować i bezpiecznie uprawiać dogtrekkingu. Omówiliśmy dość szczegółowo różne typy i rodzaje dostępnych na rynku szelek, pasów, smyczy i obroży, pomogliśmy również dobrać rozmiar i typ szelek odpowiednich dla danego psa. Uczestnicy mogli też pożyczyć od nas na czas trwania warsztatów dogtrekkingowych sprzęt dla siebie i psa i sprawdzić, czy im odpowiada.


fot. Jacek Śmiejan


fot. Jacek Śmiejan


fot. Jacek Śmiejan


fot. Jacek Śmiejan

Kiedy już mamy dobrany sprzęt, warto popracować z psem żeby nauczyć go pracy w szelkach i żeby tym samym pomagał nam podczas dogtrekkingu. Pokazaliśmy jak bezpiecznie nauczyć psa ciągnięcia, jak go do tego zachęcić i jak dużo należy trenować, żeby pies nie zniechęcił się do dogtrekkingu.

fot. Jacek Śmiejan


fot. Jacek Śmiejan


fot. Jacek Śmiejan

Oczywiście dogtrekking to współpraca pomiędzy człowiekiem a psem. Nie mogło więc zabraknąć kilku słów o komunikacji z naszym czworonogiem, bo przecież podczas dogtrekkingu psa i człowieka nie łączy tylko smycz, ale też wzajemne zaufanie i wspólne działanie.fot. Jacek Śmiejan


Nie mogło też zabraknąć elementów nawigacji, pracy z mapą, orientowania się w terenie. To ważny temat, ponieważ w dogtrekkingu chodzi też o to, żeby nie zgubić się w lesie, a tym samym przeżyć bezpieczną i fajną przygodę ze swoim psem. Staraliśmy się wyjaśnić na co należy zwracać uwagę podczas spaceru z mapą, jak zaplanować trasę podczas dogtrekkingu i co oznaczają konkretne elementy mapy.Po części teoretycznej przeszliśmy do praktyki- przeszliśmy wspólnie fragment trasy dogtrekkingowej, żeby utrwalić uczestnikom zdobytą przed chwilą wiedzę nawigacyjną.Teraz przyszedł czas na wypróbowanie w praktyce całej zdobytej wiedzy. Uczestnicy wraz z psiakami wyruszyli na trasę dogtrekkingu. Trasa miała długość ok 6 km i stanowiła potwierdzenie i sprawdzian dla wszystkich zdobytych podczas warsztatów informacji.fot. Zwierzakowy Zakątek


fot. Jacek Śmiejan

Po zakończonej trasie zostały omówione wszystkie niejasności i wątpliwości oraz miejsca, które sprawiły uczestnikom kłopot. Ale oczywiście niewielki, bo wszystkie ekipy odnalazły wszystkie punkty na trasie, więc wiedza z zakresu dogtrekkingu trafiła na podatny grunt :)
Po zakończonej trasie przyszedł czas na relaks, kiełbaski z ogniska i ploteczki :) Trzeba było nagrodzić siebie i futra za te dogtrekkingowe wyzwania zakończone sukcesem :)

Kolejna edycja warsztatów dogtrekkingowych planowana jest na wiosnę, a tymczasem zapraszamy Was na kolejne spotkanie Pomorski Dogtrekking- szczegóły na www.NaviDog.pl


dogtrekking, dogtrekking pomorskie, pomorski dogtrekking, dogtrekking kaszuby, warsztaty, warsztaty dogtrekkingowe, warsztaty dogtrekkingu, navidog, navidog.pl, dogtrekking pomorski dogtrekking gdynia, dogtrekking trójmiasto, dogtrekking gdańsk gdynia dogtrekking