Właścicieli psów ras północnych zapraszamy do zapoznania się z oferta naszej Szkoły Zaprzęgowej. Treningi Waszego psa w zaprzęgu pozwolą mu wykorzystać wszystkie możliwości ruchowe, stadne i energetyczne, w jakie wyposażyła go natura.
Cel treningów
Psy zaprzęgowe są bardzo energetyczne i chętne do pracy. Ogromna potrzeba ruchu i niespożyta energia tych psów często jest przyczyna problemów, które mają z nimi właściciele. Większość ludzi nie jest w stanie czasowo lub fizycznie sprostać wymaganiom i potrzebom swoich pupili.
Treningi pozwalają im dostać dawkę ruchu jakiej potrzebują w sposób do którego zostały stworzone- w psim zaprzęgu. Treningi opracowane są w taki sposób, aby dostarczyć psom odpowiednią dawkę ruchu tak, aby zarazem ich nie przeciążyć.
Zajęcia dostosowane są także poziomem intensywności do temperatur panujących na zewnątrz.
Dodatkowym pozytywnym aspektem uczestnictwa psa w treningach jest jego kontakt z innymi psami. Wszystkie wymienione powyżej psy bardzo przywiązane do posiadania stada, cenią sobie kontakt i zabawę z innymi psami. Regularny kontakt psa ze stadem pozwala mu wykształcić i umocnić podstawowe zasady hierarchiczności, kontaktu i funkcjonowania w grupie psów, co w sposób pozytywny przekłada się także na Wasze relacje z psem.
W sposób oczywisty aktywność ruchowa psa podczas treningów przekłada się również na utrzymanie prawidłowej masy ciała, szczególnie po sterylizacji, przy założeniu prawidłowego żywienia Waszych podopiecznych.
Systemy treningowe
Jesień
Jesień to czas przygotowania do najlepszego sezonu dla Północniaków - do zimy. Treningi odbywają się na pojazdach kołowych. W tym czasie budowana jest technika, umiejętność biegania oraz kondycja poszczególnych psów oraz siła. Treningi stopniowo zyskują na intensywności, długości oraz szybkości w miarę spadku temperatur.
Jest to czas kiedy psy budują swoją wydolność, kondycję i siłę, która pozwoli im w okresie zimowym pokonywać duże dystanse- nawet do 120 km dziennie.
Zima
Śnieg, mróz i sanie to warunki najbardziej odpowiednie dla psów zaprzęgowych. Okres zimowy to czas, gdy psy wyjeżdżają na parodniowe wyprawy w różne rejony kraju, przemierzając bardzo długie dystanse. Śnieżna zima pozwala w pełni wykorzystać możliwości, które dała im natura. W miarę wzrostu temperatur i topnienia śniegu przechodzimy na pojazdy kołowe, starając się nie zmniejszać intensywności treningów.
Wiosna
I znów przychodzi czas na treningi na wózkach zaprzęgowych. Staramy się jak najdłużej utrzymać dobrą kondycję psów po zimie. Nadal przejeżdżamy dosyć duże odległości, ale już z mniejszym obciążeniem. Im wyższe stają się temperatury na dworze, tym bardziej zmniejsza się intensywność treningów- skracamy dystanse, zmniejszamy obciążenia, gdyż w wyższych temperaturach psom pracować jest ciężej, a dodatkowo zmniejszenie wydolności i wyciszenie energetyczne przed sezonem letnim pozwala zmniejszyć ich potrzeby ruchowe do minimum w okresie gdy jest za gorąco, żeby mogły pracować tak intensywnie.
Lato
Przez lato rozumiemy dwa najgorętsze miesiące w roku- lipiec i sierpień. Wówczas treningi odbywają się na zasadzie rozruchu na krótkim dystansie- 3-5 km. Mają na celu głównie utrzymanie kontaktów i relacji w stadzie oraz niedopuszczenie do całkowitego spadku formy poprzez spełnienie podstawowych potrzeb ruchowych. W tym okresie psy dość dużo pływają w jeziorach, stawach oraz rzekach. Często treningi letnie odbywają się w nocy, kiedy temperatury nie są tak wysokie.
Informacje praktyczne
- W przeddzień treningu właściciel psa dostaje sms z informacją o godzinie i dacie początku i końca treningu
- właściciel psa dowozi psa na trening o wskazanej godzinie i o wskazanej godzinie go odbiera
- właściciel dowozi psa na umówione miejsce w Gdyni
- w przypadku treningów 2-dniowych i dłuższych należy przekazać karmę dla psa na czas jego wyjazdu
- niedostarczenie psa na trening oznacza utratę tego treningu, taka sama sytuacja ma miejsce przy rażącym spóźnieniu
- podczas wyjazdów Wasze psy przewożone są specjalna przyczepa dostosowaną do przewozu zwierząt
- wyjazd na urlop, lub inne niedogodności w dostarczeniu psa na trening nie są usprawiedliwieniem do nieobecności psa na treningu. Pies nie traci treningów jedynie podczas cieczki lub podczas choroby. System treningowy wymaga systematyczności i planu, który ma na celu skuteczność, efektywność i bezpieczeństwo psa podczas treningów.
- wszystkie trenujące psy muszą mieć aktualne szczepienia
- suczki w cieczce nie mogą przychodzić na treningi
- pies może zacząć trenować w zaprzęgu kiedy ma ukończone 12 miesięcy
- przed rozpoczęciem treningów zapraszamy właścicieli z psem na spotkanie podczas którego sprawdzamy, czy pies może biegać w zaprzęgu i czy nie jest agresywny
- po pierwszym treningu zostaje podjęta decyzja, czy Wasz pies potrafi odnaleźć się w stadzie podczas biegania w zaprzęgu
- przez pierwszy miesiąc treningów Wasz pies może biegać w naszych szelkach i naszej obroży zaprzęgowej. Po upływie tego czasu właściciel zobowiązany jest do zakupu specjalnych szelek i obroży
- należność za treningi płatna jest z góry, do dnia 10. każdego miesiąca
- niedostarczenie psa na trening oznacza utratę tego treningu, taka sama sytuacja ma miejsce przy rażącym spóźnieniu
- wyjazd na urlop, lub inne niedogodności w dostarczeniu psa na trening nie są usprawiedliwieniem do nieobecności psa na treningu. Pies nie traci treningów jedynie podczas cieczki lub podczas choroby. System treningowy wymaga systematyczności i planu, który ma na celu skuteczność, efektywność i bezpieczeństwo psa podczas treningów.
- należy mieć świadomość, że bieganie w zaprzęgu jest formą treningu i tak jak we wszystkich dyscyplinach możliwe są pewne rodzaje kontuzji, takie jak rozcięta łapa przez nadepnięcie na szkło, otarte łapy jeśli pies hamuje itp. Takie sytuacje zdarzają się niezmiernie rzadko, jednak trzeba mieć świadomość, że jest to możliwe.
- podczas treningów późną jesienią i wczesną wiosną, ogólnie wtedy, kiedy na zewnątrz jest mokro i deszczowo, psy mogą wrócić z treningu brudne i ubłocone. Podczas takiej pogody należy liczyć się z koniecznością przepłukania psa po powrocie z treningu
Cena
- cena za treningi psa w naszej szkole to 300 zł/miesiąc, płatne z góry do 10. każdego miesiąca
- cena 300 zł/miesiąc gwarantuje Państwu minimalnie 6 dni treningowych w miesiącu, czasami bywa więcej treningów w tej samej cenie. Zależy to od pory roku, pogody itd.
- dzień treningowy trwa mniej więcej od godz. 9.00 do 18.00, ale za każdym razem przed treningiem dostają Państwo sms z informacją o godzinach treningu
- Czasem wyjeżdżamy z psami w inne rejony Polski. Wtedy wyjazd np. na 3 dni liczony jest jako 3 dni treningowe
- po pierwszym testowym treningu, jeśli decyzja jest negatywna- nie musicie Państwo płacić za ten trening. Jeśli jednak zarówno my jak i państwo zdecydujemy się na współpracę- ten trening liczony jest normalnie jako dzień treningowy.
Hotel dla psów szkolnych
- dla psów trenujących u nas w szkole zaprzęgowej oraz dla emerytów szkoły zaprzęgowej mamy możliwość zaproponowania pobytu w hotelu
- opcja ta dotyczy tylko psów trenujących w naszej szkole lub emerytów naszej szkoły zaprzęgowej
- cena za pobyt psa w hotelu to 60 zł za każdą rozpoczętą dobę
- przy pobytach krótkich, tj 1-2 doby cena za pobyt wynosi 80 zł/ psa/dobę.
- Cena za pobyt w okresach świątecznych ( Boże Narodzenie, Wielkanoc, Majówka, długie weekendy) 100 zł za każdą rozpoczętą dobę
- Podczas pobytu u nas pies uczestniczy w treningach zaprzęgowych jak zwykle
- pobyt w hotelu nie zwalnia z opłaty za treningi
- zapewniamy spacery i free running w ogrodzie z naszymi psami (oprócz treningów zaprzęgowych)
- zapewniamy stały dostęp do wody (ale to wiadomka :) )
- wyżywienie- nasze psy karmione są surowym mięsem i ten rodzaj wyżywienia jest w cenie. Jeśli z jakiś powodów Wasz pies nie może jeść surowego mięsa musicie wyposażyć go w karmę w ilości odpowiadającej długości pobytu Waszego psa u nas
- cena nie obejmuje ewentualnej interwencji weterynaryjnej