Lider zaprzęgu a samiec alfa- jaka jest różnica?

Często zadawane jest nam pytanie, jaka jest różnica między liderem zaprzęgu a samcem alfa. Różnica jest znacząca i postaramy się ja pokrótce wytłumaczyć. Oczywiście może zdarzyć się, że jakiś pies lub suczka spełnia jednocześnie obie te role, tak jak to miało miejsce w przypadku Bony w naszym stadzie, jednak najczęściej są to dwie zupełnie odrębne jednostki.

dsc02822.jpg

Samiec Alfa- to najsilniejszy samiec w stadzie, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jest to również ojciec większości stada. W zaprzęgu z kolei może biegać w ostatniej parze- bo siła fizyczna i psychiczna nie oznacza wcale, że ten pies ma zdolności do bycia liderem zaprzęgu. W naszym stadzie pierwszym samcem alfa był Kobuk, kolejnym był jego syn- Eskimo, który przejął rolę samca alfa po śmierci Kobuka. Obecnie na tej pozycji w stadzie znajduje się Sioux- adoptowany przez nas pół malamut pół husky.

Warto tu dodać, że podobna hierarchia dotyczy suczek. Samicami alfa w naszym stadzie były kolejno Bona, Syberia a obecnie jest to Tatanka.

Lider Zaprzęgu- to pies, który rozumie komendy kierunkowe wydawane przez maszera i chce je wykonywać. Żeby to lepiej wytłumaczyć, trzeba dodać, że psim zaprzęgiem kierujemy za pomocą głosu. Oznacza to, że nie ma w stosunku do psów żadnych środków fizycznej kontroli. Sterujemy tylko poprzez wydawanie komend do psa, który jest przypięty na przodzie zaprzęgu, czyli właśnie do lidera. Zdolności liderskie są tematem wrodzonym, czyli jest to talent, który dany pies posiada lub nie. Kiedy już takie zdolności są, naszą rola jest wyszlifować je i doprowadzić do perfekcji. Bardzo ważnym elementem jest również to, żeby ta rola przewodnika była dla lidera prawdziwą pasją i przyjemnością. W naszym zespole pierwszą liderką była Bona, następnie jej miejsce zajęła Adhara (córka Bony). Kolejnym i zarazem najlepszym liderem był syn Bony- Bunsen. Następnie jego miejsce zajął Szary- kolejny syn Bony. Obecnie Szary już raczej nie biega, jego miejsce parę lat temu zajęła Whitey, a obecnie jest to Szkal oraz Falco.

Obecnie sprawdzamy Jaskiera, Jaskółkę i Jenota- trójkę dzieci Szarego, które mają szansę mieć w sobie wspaniałe liderskie geny przekazywane od początku naszej przygody z psimi zaprzęgami.