Jaką trasę wybrać podczas dogtrekkingu z psem?

Pytanie mogłoby wydawać się błahe, ale często słyszymy je od osób, które po raz pierwszy chcą przyjąć na dogtrekking. Bo trochę może strach, że przeforsujemy siebie i psa, co może zarówno nas, jak i naszego czworonoga zniechęcić do dogtrekkingu w przyszłości. Postaramy się w tym wpisie zebrać kilka podpowiedzi czym kierować się przy wyborze długości trasy.


1. Kondycja fizyczna nasza i psa

Oczywiście bardzo młody pies, będący jeszcze szczeniakiem nie powinien się forsować. Dla młodziaka polecalibyśmy raczej krótsze trasy, po kilka kilometrów i pokonywane w tempie rekreacyjnym, z przystankami. Będzie jeszcze czas na dogtrekking kiedy Was pupil podrośnie- a przygodę lepiej zacząć łagodnie.

To samo dzieje się, jeśli mamy starszego psiaka- seniora. Sami najlepiej wiecie jakie trasy pokonujecie zazwyczaj- tutaj nie powinny być wiele dłuższe szczególnie w przypadku starszych psów, bo już sama obecność innych czworonogów oraz ludzi podczas dogtrekkingu na pewno dołożą naszemu seniorowi przeżyć i atrakcji.

Psy z kontuzją lub po chorobie również nie powinny się forsować. Tutaj warto temat skonsultować z weterynarzem i dopytać, jaki dystans dogtrekkingowy wybrać.

Nie można też zapominać o naszej własnej kondycji- jeśli na codzień nie chodzimy więcej niż 5 km, to nie warto wybierać trasy dużo dłuższej- nie zapominajmy, że dogtrekking to także nawigacja z mapą więc czasem może okazać się, że robimy jeszcze więcej kilometrów niż zakładaliśmy. Tak samo, gdy w naszej drużynie są małe dzieci- na początek warto wybrać trasę krótszą, aby młodzież nie zniechęciła się do dogtrekkingu.


2. Tempo pokonywania trasy

Inaczej idzie się 15 km, a inaczej biegnie się 10 km :) Do planowanego tempa i intensywności pokonywania trasy dogtrekkingu należy dobrać długość trasy - 15 km można iść powoli, z licznymi przystankami, a wówczas taką trasę można pokonać nawet z kilkulatkiem, jeśli jednak planujemy biec, to może na początek nawet 5 km może okazać się wystarczające :)

3. Pogoda, warunki terenowe, pora roku

Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie. Zupełnie inaczej idzie się 10 km trasy dogtrekkingu w śniegu po kolana, a inaczej w przyjemnym kwietniowym słońcu. Kiedy idziemy z starszym psem, to podczas upałów powinniśmy wybrać krótsze trasy, przechodzić je wolniej, tak samo w przypadku szczeniaków. Czasem warto dokonać wyboru trasy dogtrekkingu w momencie startu- nie zawsze zapisując się jesteśmy w stanie przewidzieć pogodę, a 5 km w deszczu brzmi lepiej niż 10 km- tak może okazać się na starcie. Dlatego też podczas naszych spotkań Pomorski Dogtrekking NaviDog.pl uczestnicy mogą dokonać wyboru trasy nie tylko na starcie, ale i podczas jej pokonywania.

Dodatkowo pamiętajmy o planowaniu- w listopadzie o 16:00 w lesie jest już ciemno, więc chcąc iść spokojnym spacerem z przystankami, lepiej wybrać krótszą trasę, aby podczas dogtrekkingu noc nie zastała nas w lesie :)


4. Trudność tras i założenia imprezy

To również ważna kwestia. Są imprezy dogtrekkingowe o charakterze sportowym, charakteryzujące się wieloma utrudnieniami, takimi jak punkty mylne, punkty stowarzyszone itp. Tutaj jeśli nie mamy doświadczenia odnajdywanie punktów może zabrać nam dużo czasu i kręcenia się w danym miejscu, a więc tez dodatkowych kilometrów, warto więc wziąć to w kalkulację.

Są też imprezy dogtrekkingowe, które z założenia są rekreacyjne- takie jak Pomorski Dogtrekking NaviDog.pl podczas których staramy się, aby trasa była możliwa do pokonania nawet przez początkujące osoby, a przyjemność z odnajdywania punktów zachęciła ich do udziału w dogtrekkingu.

Kolejna kwestia to sposób obliczania dystansu przez organizatora. Warto o to dopytać, ponieważ w wielu zawodach podane długości tras są po prostej od punktu do punktu, a w takiej formie nie da się pokonać trasy. Wówczas może okazać się, że wybiarając trasę 10 km tak naprawdę robimy ich 17 albo 18- też warto wziąć to pod uwagę :)


To chyba najważniejsze rzeczy, które przychodzą nam do głowy :) Jeśli macie jakieś pytania to piszcie lub dzwońcie, no i zapraszamy na Pomorski Dogtrekking NaviDog.pl - wszystkie szczegóły znajdziecie na www.NaviDog.pl
dogtrekking kaszuby dogtrekking pomorze kaszubski dogtrekking dogtrekking gdynia dogtrekking gdansk dogtrekking sopot dogtrekking trójmiasto trojmiejski dogtrekking