Husky a malamut- jakie są różnice?

Najbardziej chyba znanymi rasami zaprzęgowymi jest Siberian Husky oraz Alaskan Malamute. Jednak wiele osób nie odróżnia tych dwóch ras, więc postanowiliśmy zebrać kilka najbardziej istotnych różnic pomiędzy Hasiorami a Malamutami.

1. Wielkość

Husky to rasa średnia. Oznacza to, że wielkość osiągana w tej rasie przez psy to wysokość w kłębie 53,5-60cm, a waga 20-27kg, natomiast przez suki odpowiednio 50,5-56cm i 16-23kg. Alaskan malamut to rasa duża- w tej rasie psy powinny mieć  wysokość w kłębie 65,5cm i  wagę ok.  38kg
a suki odpowiednio 58,5cm i 35kg.

2. Pochodzenie

Alaskan Malamute pochodzą z Alaski. Siberian Husky pochodzą z Syberii.

3. Oczy

Podczas kiedy u hasiorów można spotkać oczy we wszystkich właściwie kombinacjach kolorystycznych- błękitne, brązowe, jedno brązowe, drugie błękitne, oraz plamy kolorów w obu oczach, u malamutów niebieskie oczy nie wystepują. Wynika to podobno z faktu, że ludy hodujące malamuty na Alasce wierzyły, że w psach o niebieskich oczach mieszka zło i jako właśnie złe psy niebieskookie malamuty były zabijane. Tak więc przetrwały tylko psy o brązowych oczach.

4. Ogon


Podczas kiedy u malamutów ogon kładzie się na plecach, jest tak jakby zakręcony, to u husky ogon powinien stać pionowo w stosunku do ciała. Ogon zawinięty, czyli przenoszony jest wadą u Siberian Husky. 

5. Uszy

Siberian husky ma średniej wielkości uszy w stosunku do głowy. Mają one trójkątny kształt i usadowione są raczej na szczycie głowy. Malamuty natomiast mają uszy dość malutkie w stosunku do głowy, o zaokrąglonym kształcie, osadzone po bokach głowy. 

6. Przeznaczenie rasy

Choć obie te rasy są rasami zaprzęgowymi, to charakterystyka ich biegu jest trochę inna. Malamuty to psy wolniejsze, ale i silniejsze. Husky są znacznie słabsze, ale są jest najszybsze ze wszystkich ras pociągowych FCI. Oczywiście treningi rekreacyjne odpowiednio przeprowadzone mogą sprawić, że obie te rasy mogą biegać w jednym zaprzęgu, ale z zasady malamuty przypina się wtedy bliżej wózka lub sanek, tam, gdzie jest potrzeba większej pracy siłowej.

7. Sierść i umaszczenie

Alaskan Malamute mają z zasady dłuższą i bardziej sterczącą sierść niż  Siberian Husky. Jeśli chodzi o umaszczenie, to wśród malamutów i hasiorów dopuszczalne są właściwie wszystkie kolory- od czarnego, poprzez szary, srebrzysty, brązowy, rudy, aż do białego. Jednak u Siberian Husky w typie rasy są także psy łaciate, tak zwane pinto. Taki rodzaj umaszczenia u malamutów nie występuje.

8. Usposobienie

Obie rasy są wesołymi psami, ciekawskimi i bardzo aktywnymi. Obie rasy mają również silny instynkt łowiecki. Tak samo jak malamut, prawidłowo odchowany, zdrowy husky jest psem bardzo łagodnym w stosunku do ludzi. Jednak dużo lepiej niż malamut radzi sobie w kontaktach z innymi psami. Nie oznacza to, że łatwiej zaprzyjaźni się z kotkiem, ale w przypadku starcia z innym psem jest mniej zacięty i znacznie łatwiejszy do rozdzielenia. Za to z kolei malamuty są mniej uparte i są mniejszymi cwaniakami od syberianów- ale to wszystko w skali pierwotnych psów północnych, co oznacza, że obie rasy są trudne :) 

Mamy nadzieję, że ten artykuł choć trochę wyjaśnił Wam różnice pomiędzy Siberian Husky a Alaskan Malamutem. Na zakończenie jeszcze jedno zdjęcie, na którym świetnie widać różnice w wyglądzie :) 

12714364_946342675443842_1585243056_n.jpg